Zielona Irlandia

Irlandia… mówi się o niej, że mglista, wietrzna i deszczowa, ale na pewno zielona. A zieleń to kolor nadziei. Irlandczycy to przemili ludzie, uprzejmi i uśmiechnięci optymiści, których motto życiowe brzmi: „Zawsze mogło być gorzej”.

Irlandia jest dość znana Polakom, położona na niewielkiej wyspie ma turystom wiele do zaoferowania. Zróżnicowany krajobraz na stosunkowo niedużej powierzchni gwarantuje ciekawe wrażenia. Znajdziemy tu góry, ocean, plaże, lasy, klify, a także wiele ciekawych zabytków kultury i krajobrazu.

Irlandia może się pochwalić:

Klifami Moheru zwanymi potocznie Moherowymi Klifami. To wysokie na ponad 200 m. strome wybrzeże klifowe po zachodniej stronie wyspy, które robi niesamowite wrażenie. Rozciągają się na długości 8 km odcinając Irlandię od Atlantyku. Patrząc w otchłań rozciągającego się oceanu jest się przekonanym, że to koniec świata.

Wyspami Aran położonymi na granicy zatoki Galway i Atlantyku. To trzy wyspy usytuowane w pobliżu zachodniego wybrzeża Irlandii, gdzie surowy klimat zmusił mieszkańców do zaradności i samowystarczalności. Warto tu odwiedzić prehistoryczny kamienny fort – Dún Aonghasa, Black Fort, i zamek O’Briena oraz kościół Tempull Bheanáin, który zaliczany jest do najmniejszych na świecie.

Parkiem Narodowym Killarney będącym krainą gór, lasów, jezior i mokradeł. To tutaj znajduje się najwyższe w Irlandii pasmo górskie z wierzchołkami przekraczającymi 1000 m n.p.m. Atrakcjami parku są wodospad Torc, malowniczy wąwóz górski Dunloe, średniowieczna wieża obronno-mieszkalna – Ross Castle, oraz ruiny klasztoru z VII w. położone na wsypie Inisfallen. Nie można pominąć Muckross House – wiktoriańskiego pałacyku z XIX w. i jego imponujących ogrodów.

Groblą Olbrzyma (Giant’s Causeway) wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to unikalna formacja utworzona z zachodzących na siebie bazaltowych kolumn pochodzenia wulkanicznego. Grobla zbudowana jest z 37 tys. skał, o bardzo regularnym kształcie, który w przekroju zbliżony jest do sześciokąta. Skały maja wysokość 12 m.

Półwyspem Dingle, którego środkową część zajmują góry, a obrzeżem poprzez plaże i klify wiedzie droga. Dużo tu zabytkowych kaplic, pustelni, kościołów oraz fortów. 

Doliną Glendalough, czyli Doliną Dwóch Jezior. Wiele tu zabytków z epoki wczesnego chrześcijaństwa. Nad Glendalough górują góry Wicklow, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę z pięknymi jeziorami.

Newgrange czyli grobowcem z okresu neolitu, który jest starszy od egipskich piramid. Komnata centralna grobowca jest rozświetlana wiązką promieni słonecznych tylko raz w roku na ok. 15 minut.

Zamkiem Blarney pochodzącym z czasów średniowiecza i należącym do największych skarbów Irlandii. To tutaj znajduje się Kamień Elokwencji (Stone of Eloquence) całowany przez tysiące odwiedzających. Są też Schody Życzeń (Wishing Steps), po których należy zejść z zamkniętymi oczami. Nieopodal znajduje się ołtarz ofiarny Druidów, prehistoryczny grobowiec – Dolmen, Skała Wiedźmy (Witch’s Stone) oraz piękny ogród otaczający zamek.

To tylko niektóre z atrakcji tego interesującego kraju, który możesz odwiedzić również sięgając po jedną z poniższych powieści:

MAEVE BINCHY

Okładka książki Mała Frankie
„MAŁA FRANKIE”

 

 

 

 

 

CECELIA AHERN

CYKL „SKAZA”:

Okładka książki Skaza
„SKAZA”

 

 

 

 

POZOSTAŁE POWIEŚCI AUTORKI:

Okładka książki Podarunek
„PODARUNEK”
Okładka książki Lirogon
„LIROGON”

 

 

 

 

ISABEL GEORGE

„PIES, KTÓRY URATOWAŁ MI ŻYCIE”

 

 

NICOLE R. DICKSON

„IRLANDZKI SWETER”

 

 

 

 

 

 

SUSAN ANNE MASON

CYKL „MIEĆ ODWAGĘ BY MARZYĆ”:
IRLANDZKIE ŁĄKI

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: