Gdzieś na Antypodach

Antypody to zgodnie z definicją punkt na powierzchni Ziemi, który w stosunku do określonego punktu jest położony dokładnie po drugiej stronie planety, tj. na drugim końcu jej średnicy. Potocznie o Antypodach mówi się w szerszym znaczeniu i w Europie mianem tym najczęściej określa się Australię z okolicznymi wyspami i oddaloną od niej o około 1600 km. Nową Zelandię. Kiedy w Polsce trwa zima na Antypodach mamy ciepłe i słoneczne lato.

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photography-map-australia-new-zealand-image10555497Dzisiejsza Australia jest wielokulturowym krajem, gdzie obok mieszkańców pochodzenia brytyjskiego żyją rdzenni mieszkańcy tych terenów czyli Aborygeni oraz wielu imigrantów z Europy, Afryki i Azji. kangur

Ciekawostki z tego regionu:

 • W Australii jest pięć razy więcej owiec (126.000.000) niż mieszkańców, których jest 20 milionów. Żyje tu również  dwa razy więcej kangurów niż owieczkaludzi.
 • Wybór Canberry na stolicę kraju w 1908 roku było kompromisem. Miasto zostało zbudowane od podstaw mniej więcej po środku pomiędzy rywalizującymi ze sobą dwoma największymi miastami Australii Sydney i Melbourne.
 • Każdej zimy Australijskie Alpy przykrywa większa ilość śniegu niż np Alpy Szwajcarskie. Alpy (zwane również Śnieżnymi Górami) są częścią Wielkich Gór Wododziałowych we wschodniej części kraju i  rozciągają się na obszarze 3500 km. biegnąc z północy na południe przez stan Queensland, Nową Południową Walię i Wiktorię. Góry te są ważnym elementem australijskiego przemysłu turystycznego.
 • Wielka Rafa Koralowa to największa rafa koralowa na świecie i największa konstrukcja organiczna na Ziemi. Znajduje się w morzu Koralowym u wybrzeży stanu Queensland i rozciąga na długości 1250 km. Australijska Wielka Rafa Koralowa jest w rzeczywistości serią pojedynczych raf oddzielonych od lądu płytką laguną.
 • Płot Dingo, zwany również Psim Płotem, którego budowa została rozpoczęta w 1880 roku służył do odgrodzenia żyznych ziem południowo-wschodnich części kontynentu od wszelkich szkodników, a zwłaszcza psów Dingo, a na południu w stanie Queensland płot dodatkowo chronił stada owiec. Jest to jedna z najdłuższych konstrukcji na świecie zarazem najdłuższe na świecie ogrodzenie. Jego długość to 5614 km.
 • Z trzech żyjących na ziemi pierwotnych gatunków ssaków jajorodnych aż dwa – dziobaka i kolczatkę – można spotkać tylko w Australii. Ponadto wiele zwierząt występujących na tym kontynencie nie spotka się w innych miejscach na świecie. Kangury, korale oraz drzewa eukaliptusowe i butelkowe koalaoraz Koala czyli niedźwiedziowate torbacze, żywiące się eukaliptusami to symbole tego kontynentu .
 • Północ kraju charakteryzuje się występowaniem suchych sawann drzewiastych i trawiastych, przechodzących na obszarach przybrzeżnych w wilgotne lasy podzwrotnikowe i równikowe. Jedyny system rzeczny stanowią rzeki Murray i Darling na południu kraju. Obok parków narodowych i niezliczonych rezerwatów przyrody atrakcję turystyczną stanowią liczne plaże i kąpieliska oraz możliwości spędzenia niezwykłego urlopu. Otoczone palmami plaże i błękitne laguny sprawiają, że to miejsce wydaje się być rajem na Ziemi. Wnętrze Australii to pustynie z pojedynczymi pasmami górskimi i samotnymi górami wyspowymi. Najbardziej znaną wśród nich jest ogromny monolit skalny Ayers Rock.
 • Olgas (inaczej Kata Tjuta) – to 36 kulistych wzniesień skalnych w środkowej Australii. Zwietrzałe pagóry, utworzone z czerwonawych zlepieńców, znajdują się na pustynnej równinie na północ od gór Musgrave. Niegdyś te kamienne monolity (najwyższy osiąga 546 m wys.) stanowiły święte miejsce Aborygenów.
 • Australia jest szóstym, co do wielkości krajem na świecie oraz jedynym krajem, który jest zarazem kontynentem. To najbardziej płaski i najsuchszy kontynent na świecie.

Nowa Zelandiakiwi nowa zelandia

 • Kraj składa się z dwóch głównych wysp: Północnej i Południowej oraz kilkuset małych wysepek. Charakteryzuje się bardzo zróżnicowanymi i osobliwymi krajobrazami. Można tu podziwiać zarówno rozległe łańcuchy górskie w Alpach Południowych, jak i fiordy, lodowce, regiony wulkaniczne, gejzery, jeziora, równiny, ogromne obszary trawiaste i buszowate, subtropikalne lasy.
 • Wszechobecnym symbolem Nowej Zelandii jest ptak kiwi. Na wolności trudno jest go spotkać ale w większości miast znajdują się tzw. „‚domy ptaków kiwi”, gdzie ogląda się je przez szybę spacerujące po ciemku i dłubiące w runie leśnym.
 • Państwo to może się również pochwalić największą na świecie liczbą pól golfowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zaś w Auckland położonym w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, znajduje się najwięcej na świecie łodzi w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Stolica Nowej Zelandii – Wellington – dysponuje największą liczbą kawiarenek i restauracji, przewyższając tym samym Nowy Jork.
 • Jezioro Frying Pan ( Jezioro Patelnia), znajdujące się w pobliżu miasta Rotorua, jest największym na świecie źródłem gorącej wody i osiąga w najgłębszym punkcie 200° C.
 • W pobliżu miasta Nelson znajduja się Źródła Waikoropupu, które zawierają najczystszą na świecie wodę źródlaną, a ich wydajność to 2.160.000 litrów wody na dobę.
 • Osobliwości w świecie zwierząt wyróżniają Nową Zelandię wśród innych krajów na świecie. Tylko w tym kraju mamy możliwość spotkać nielatające papugapapugi Kakapo oraz alpejskie papugi Kea. W wodach Nowej Zelandii znaleziono najmniejsze na świecie delfiny Hektora oraz najrzadziej spotykane lwy morskie Hooker’a. Można tu spotkać również miejscowe gady Tautara, które pojawiły się już w erze mezozoicznej i mogą przeżyć nawet do 300 lat.
 • Tongarino National Park był drugim po Yellowstone National Park w USA utworzonym na świecie parkiem narodowym.

W poznaniu tych egzotycznych krajów pomogą nam następujące powieści:

Kliknij na okładkę a przeniesiesz się na stronę konkretnego wpisu  🙂

 MARIA STACH

Szlak na wyspę szczęśliwości
„SZLAK NA WYSPĘ SZCZĘŚLIWOŚCI”

 

 

 

 

 

liniagwiazdy ELIZABETH HARAN

Okładka książki Pod płonącym niebem
„POD PŁONĄCYM NIEBEM”
Okładka książki Szept wiatru
„SZEPT WIATRU”

 

 

 

 

liniagwiazdyELEANOR CATTON

Okładka książki Wszystko, co lśni
„WSZYSTKO,CO LŚNI”

 

 

 

 

liniagwiazdyDAWN BARKER

Okładka książki Pęknięte odbicie
„PĘKNIĘTE ODBICIE”

 

 

 

 

liniagwiazdyPETER CAREY

Okładka książki Oskar i Lucynda
„OSKAR I LUCYNDA”

 

 

 

 

liniagwiazdyPATRICIA SHAW

CYKL „RZEKA SŁOŃCA”:kiwi nowa zelandia

Okładka książki Rzeka Słońca
„RZEKA SŁOŃCA”

 

 

 

 

liniagwiazdyKIMBERLEY FREEMAN

WZGÓRZE DZIKICH KWIATÓW
Okładka książki Zatoka Latarni
„ZATOKA LATARNI”

liniagwiazdyMURRAY BAIL

EUKALIPTUS

 

 

 

 

 

%d blogerów lubi to: